3M Cold Shrink QS-III Splice Kit 5515A-500-CU, 15 kV, Standard, 1 per case
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UPC:
Shipping:
Calculated at Checkout
Free Shipping Available::
Quick Contact::
(Text) (877) 627-3669 or (Email) support@apdindustrial.com
Effective Date::
2026May
Lead Time::
Adding to cart… The item has been added
Product Overview
3M Stock#: 7100002401; 3M Legacy Stock#: 80611207251; 3M Catalog#: 5515A-500-CU; Sales UPC: 00054007421368; Stock Type: Make To Order; Mfg Suggested Lead Time (In Days): 35; 1 Unit in Cart Represents: 1 Kit; 3M Minimum Order Qty: 1 Kit; 3M Incremental Order Qty: 1 Kit (if you intend to place more than a qty of 1 in the cart and 3M minimum order qty and incremental order qty is not the same, please contact us prior to ordering); Consumer UPC: NA; Inner UPC: NA; Shipper UPC: 50054007421363; Weight Unit and Weight: Kit 9.1 (US pound); Shelf Life: 36 Months; Country of Origin: USA; ECCN Number: EAR99; Harmonizing Code: 8546900000; Transport Protective Service: PROTECTIVE SERVICE NOT REQUIRED; Ground Transportation (US DOT, 49 CFR): NOT RESTRICTED, AS PER 49 CFR 171.4, MARINE POLLUTANT EXCEPTION; Vessel Transportation (US DOT, 49 CFR): NOT RESTRICTED, AS PER 49 CFR 171.4, MARINE POLLUTANT EXCEPTION; International Air Transport Association: NOT RESTRICTED, AS PER SPECIAL PROVISION A197, ENVIRONMENTALLY HAZARDOUS SUBSTANCE EXCEPTION; International Maritime Organization: NOT RESTRICTED, AS PER IMDG CODE 2.10.2.7, MARINE POLLUTANT EXCEPTION; Product Description: The 3M™ Cold Shrink QS-III Shielded Cable Splices 5513A, 5514A, 5515A and 5516A Series are 15 kV class inline splices for joining tape shield, wire shield, UniShield® or longitudinally corrugated (LC) shielded power cables. It is a cold shrink design sized to fit Type MV-90 or Type MV-105 cables with copper, or aluminum conductor sizes ranging from 2 AWG-1000 kcmil (35-500 mm²).